Amenzi pentru cei care arunca deseuri ilegal

Primaria Comunei Afumati va informeaza ca va continua actiunile de identificare si amendare a persoanelor fizice si juridice care arunca si depoziteaza ilegal deseuri sau gunoi menajer, pe raza comunei Afumati.

In anumite cazuri se va merge pana la confiscarea mijloacelor de transport (masini, camioane, carute, etc.) folosite in acest scop, in stransa colaborare dintre serviciul urbanism, Politia Locala Afumati, M.A.I. si Garda Nationala de Mediu.

Fiecare proprietar trebuie sa aiba un contract cu firma de salubritate. Avem una dintre cele mai mici taxe, practicate in judetul Ilfov:

• Pret beneficiari casnici: 6,01 lei/persoana/luna
  • Pret beneficiari non casnici: 91.09 lei/mc

De aceea, rugam cetatenii si rezidentii de pe raza comunei sa-si faca contract pentru a nu arunca gunoiul la intamplare si a fi nevoiti sa aplicam amenzi.

GUNOIUL SELECTIV SE VA RIDICA DE 2 ORI PE LUNA

Va solicitam sa anuntati Primaria Comunei Afumati cu privire la orice abatere de la lege, referitoare la depozitarea ilegala a deseurilor.

Astfel, va punem la dispozitie urmatoarele numere de telefon pentru sesizari, cu program non-stop:

• Politia Locala Afumati: 0728.878.933
  • masina interventie paza: 0784.102.839