Primaria Comunei Afumati va informeaza ca este la zi cu plata facturilor pentru Serviciul de Transport Public - STB (TPBI) pentru masinile R403, R411, R412, R413 si R417, care asigura transportul afumatenilor spre Bucuresti si retur (cu capetele la Bucur Obor si Piata Presei Libere).

Estimam ca pentru anul 2020 vom plati cca. 700.000 lei ( 7 mld lei vechi).

Acesti bani se platesc pentru ca tarifele biletelor si abonamentelor sa ramana la o valoare mica, cat si pentru a suporta gratuitatea oferita elevilor si pensionarilor.

Pe raza comunei Afumati autobuzele circula la intervale orare mai mici datorita numarului mare de masini STB (TPBI) care tranziteaza localitatea, fapt ce a redus simtitor timpul de asteptare in statie!

Facturi STB platite de Primaria Comunei Afumati pentru perioada Ianuarie - Mai 2020:

• Ianuarie – 46.828,59 lei
  • Februarie – 46.526,63 lei
  • Martie – 49.854,33 lei
  • Aprilie – 47.881,72 lei
  • Mai – 49.945,09 lei

Neplata facturilor duce la scoaterea masinilor de pe trasee!

Primarul Gabriel Dumanica considera transportul afumatenilor ca fiind o prioritate si va aloca luna de luna sumele necesare pentru continuarea acestui serviciu atat de important!

Comuna Afumati a fost printre primele localitati ilfovene care a reintrodus transportul public in comun!

Inca din anul 2012 primarul Gabriel Dumanica a rezolvat problema transportului in comun pentru ca afumatenii care se deplaseaza zilnic spre si din Capitala sa isi crute bugetul de cheltuieli, sa economiseasca timp si sa poata calatorii civilizat, la ore convenabile!

Totodata, microbuzul pentru TRANSPORTUL public LOCAL va continua sa functioneze pe rutele bine cunoscute din Afumati, cu o lungime de cca 9km!