PRIMARIA COMUNEI AFUMATI CONTINUA SERIA INVESTITIILOR MAJORE IN EDUCATIA COPIILOR AFUMATENI!

La solicitarea dnei director Pena Izabella, primarul Gabriel Dumanica a facut demersurile pentru dotarea tuturor scolilor (fiecare sala de clasa) cu aparatura necesara predarii online (laptop, webcam fullHD cu trepied si microfon profesional), astfel incat cadrele didactice sa foloseasca acelasi tip de comunicare "ca in clasa" cu elevii, folosind tablele interactive si cele magnetice!

Avantajul este ca avem cadre didactice care s-au adaptat foarte repede la noua realitate, cea a distantarii sociale, si stiu sa foloseasca echipamentele si sa transmita informatia catre elevi si pe aceasta cale!

IN SALILE DE CLASA DIN SCOLILE PRIMARE EXISTA TABLE INTERACTIVE SI UN SISTEM DE PROIECTIE ULTRAMODERN!

Totodata s-a realizat implementarea unui singure platforme educationale la nivelul Scolii afumatene, care sa permita transmiterea online de teme si teste, evaluarea elevilor si notarea lor, dar si comunicarea directa intre elevi, parinti si profesori!

Platforma educationala include G Suite for Education si Office 365 A1, ce contin instrumente digitale moderne care imbunatatesc procesele de predare, invatare si colaborare in scoala prin integrarea noilor tehnologii in activitatea didactica si administrativa.

Instrumentele Google for Education si Office 365 A1 sunt recomandate de profesori printre cele mai bune aplicatii pentru colaborare si feedback si pot fi folosite la clasa impreuna cu alte instrumente digitale de predare si invatare care transforma actul educational intr-o experienta interactiva si interesanta.

Clasa este acum un mediu virtual de invatare iar aceasta nu mai este determinata de timp si spatiu. Lectiile on-line pot prezenta acelasi continut si pot fi dezbatute la fel ca si lectiile „conventionale”. Avantajul este insa faptul ca aceste lectii pot fi accesate oricand si oriunde.