Hristovul emis de voievodul Vlad cel Tanar, la data de 27 mai 1510, atesta pentru prima data numele satului Afumati din județul Ilfov!

Inca din primii ani de mandat, una dintre prioritatile primarului Gabriel Dumanica a fost descoperirea izvoarelor istorice ale comunei Afumati!

Aceasta a culminat cu accesarea cu succes de fonduri europene prin Programul Operațional-Regional București-Ilfov “Regio”, proiect intitulat ”Afumati, istorie si contemporaneitate!”

Multumim domnului profesor Marius-Ovidiu Sebe pentru colaborare si punerea la dispozitie a acestui document atat de important intregii comunitati afumatene, dar si doamnei director Pena Izabella, doamnei secretar Anghel Maria, doamnei profesor de geografie Gurgu Maria, doamnei profesor de limba si literatura romana Sebe Madalina, preotilor Ionica Florin si Nicola Alexandru care au contribuit, alaturi de primarul Gabriel Dumanica, la realizarea unei carti despre istoria comunei Afumati intitulata ”Afumati, File de Istorie” ce va fi tiparita anul acesta.