In sedinta de ieri, 15.05.2020, prin Hotărârea nr. 4 a Comitetului Local pentru Situatii de Urgenta al comunei Afumati, s-a aprobat deschiderea parcurilor si terenurilor de sport din localitate, exceptand locurile de joaca pentru copii, cu respectarea restrictiilor instituite la nivel national.

Amintim ca sunt permise sporturile individuale precum tenisul de camp pe cele doua terenuri, Parc zona Deal - str. Ioan Slavici si Scoala nr.2 din Ograda Stefanesti, dar numai la simplu (2 jucatori, 1 antrenor/medic), conform masurilor impuse de Ministerul Tineretului si Sportului.

MASURILE APROBATE IN SEDINTA:

• Pregatirea scolilor pentru programul stabilit pana la inchiderea anului scolar
  • Deschiderea tuturor parcurilor si a spatiilor verzi, din comuna Afumati, judetul Ilfov, cu exeptia locurilor de joaca pentru copii.
  • Asigurarea de dezinfectanti la toate institutiile publice de pe raza comunei Afumati, unde cetatenii ajung sa-si rezolve anumite probleme.
  • Folosirea de substante dezinfectante pe domeniul public trotuare si carosabil.
  • Se va asigura hrana calda/rece, produse alimentare, legume, fructe si produse farmaceutice pentru afumatenii aflati in izolare la domiciliu, cu finantare din bugetul local si sponsorizari.
  • Angajatii Primariei Comunei Afumati de la compartimentul Asistenta Sociala si Politia Locala vor sprijinii persoanele aflate in izolare la domiciliu prin realizarea cumparaturilor personale ale acestora.
  • Se vor distribui pachete cu produse alimentare de baza (11 produse), de protectie si de igiena (9 produse), necesare lunar, pentru batrani, pensionari si persoane greu deplasabile fara sustinatori, cazuri sociale, pentru sprijin acordat acestora in vederea minimalizarii expunerii lor in afara locuintei, sustinute din bugetul local si sponsorizari.
  • Se continua dezinfectarea cladirilor publice ale Primariei Comunei Afumati, o data la doua saptamani sau la nevoie.
  • Primaria Comunei Afumati v-a continua sa functioneze printr-un ghiseu unic si prin casieria institutiei pentru un plus de siguranta atat pentru cetateni, cat si pentru angajatii Primariei.
  • Achizitionarea de termometre digitale si dispensere cu substante dezinfectante
  • Anularea evenimentului Ziua Eroilor- de Inaltare
  • La partea sportiva inceperea activitatilor se va face conform normelor stabilite
  • Asistentul medical comunitar va participa la toate actiunile scolii si ale primariei