Dupa demersuri incepute in urma cu un an, a fost finalizata lucrarea de montare a unui nou transformator modern in centrul comunei Afumati, pe str. Traian la intersectia cu DN2, conform autorizatiei de construire nr.290 din 04.12.2018, emisa de Primaria comunei Afumati.

Aceasta investitie a fost realizata la initiativa primarului Gabriel Dumanica, ca urmare a deselor sesizari facute de cetatenii de pe strazile: sos. Petrachioaia, Stefan cel Mare, Tufanului si sos. Bucuresti-Urziceni, cu finantare suportata de E-Distributie Muntenia S.A.

Lucrarea asigura alimentarea cu energie electrica la standarde superioare si imbunatatirea parametrilor tehnici de functionare ai retelei de distributie in intreaga zona.

Ca urmare a colaborarii foarte buna cu factorii de decizie ai E-Distributie Muntenia S.A., in ultimii 10 ani au avut loc mai multe investitii in comuna noastra care au creat conditii favorabile in vederea alimentarii cu energie electrica a tuturor utilizatorilor, reducerea numarului de intreruperi, cresterea gradului de siguranta in functionarea echipamentelor electrice si electrocasnice, permitand extinderea retelei electrice ca urmare a dezvoltarii urbanistice din comuna noastra.