In sedinta Consiliului Local din 30.12.2019, la propunerea primarului Gabriel Dumanica, s-a aprobat mentinerea preturilor la apa si canalizare ca-n anii trecuti, 2.87 lei m3 (APA = 1.7 lei/m3 + TVA 9% si CANAL = 0.86 lei/m3 + TVA 19%).

In anul 2019 au fost realizate investitii majore la reteaua de apa din comuna.

Au fost finalizate 2 puturi forate de mare adancime, cu toate dotarile necesare, avand drept scop asigurarea debitului necesar alimentarii continue cu apa potabila a gospodariilor afumatene, mai ales in perioada de vara. Acestea s-au adaugat celorlalte 4 puturi existente.

A fost finalizata investitia ”Extinderi la sistemul de alimentare cu apa pe sos. Petrachioaia, sos. Stefanesti, str. Doamna Stanca si str. Domnita Ralu”.

Au fost montati 20 de hidranti si puncte de inchidere cu vane la nodurile retelei (intersectie de strazi) de alimentare cu apa, avand drept scop interventia de urgenta in caz de incendiu, cresterea presiunii in retea, precum si oprirea alimentarii cu apa, in cazul defectiunilor, fara sa afectam celelalte zone ale comunei.

De aceea, SC Alimentare cu Apa si Canalizare Afumati, prin administrator Chiurciu Viorel, solicita tuturor afumatenilor racordati la aceste utilitati, sa-si plateasca facturile pentru ca societatea sa poata functiona in bune conditii asigurand salariile angajatilor, mentinerea instalatiilor in buna stare si asigurarea unei ape de calitate.