Se reabiliteaza DJ100 Afumati - Stefanesti

La solicitarea primarului Gabriel Dumanica, venind in intampinarea dorintelor cetatenilor care tranziteaza sau locuiesc pe aceasta importanta artera din localitatea noastra, Consiliul Judetean Ilfov a aprobat documentatia tehnico-economica pentru reabilitarea si modernizarea Drumului Judetean nr. 100 Afumati - Stefanesti, km 12+860 – km 17+506, intre intersectia cu DN2(Afumati) si D.J. 200 (Stefanesti).

Valoarea totala a acesteia este 9,43 milioane lei, durata de executie a lucrarii fiind de o jumatate de an.

Portiunea de drum respectiva va fi asfaltata, vor fi reabilitate partea carosabila si acostamentele, vor fi realizate marcaje rutiere si semnalizari verticale in vederea cresterii gradului de siguranta a circulatiei.

De asemenea, vor fi trasate trotuare pe ambele parti ale carosabilului, vor fi amenajate drumurile laterale si executate santuri si podete pentru scurgerea apelor pluviale.

Bugetul total al obiectivului este 9,43 milioane lei, fara TVA, suma fiind suportata integral din bugetul CJ Ilfov.