S-a finalizat lucrarea de extindere retea electrica cu un nou transformator modern in comuna Afumati, jud. Ilfov, pe strazile Crizantemei, Magnoliei si Liliacului din zona ICIL, conform autorizatiei de construire nr.133 din 21.06.2018, emisa de Primaria comunei Afumati.

Aceasta investitie imbunatateste tensiunea electrica si pe strazile Revolutiei si Prof. Coman Ion, permitand extinderea retelei electrice in intreaga zona, fiind necesara si datorita faptului ca vechiul transformator de la ICIL (Gradinita cu Program Prelungit) nu mai facea fata dezvoltarii urbanistice din aceasta zona a comunei.

Astfel, au fost create conditii favorabile in vederea alimentarii cu energie electrica a tuturor utilizatorilor, actuali si viitori ce vor solicita racordarea la reteaua electrica nou proiectata.

Aceasta investitie a fost realizata la initiativa primarului Gabriel Dumănică, cu finantare suportata din bugetul local al comunei Afumati si al E-Distributie Muntenia S.A.