„SEISM 2018” este exercitiul prin care autoritatile au declansat, sambata, 13 octombrie 2018, o SIMULARE de cutremur in Romania.

Este cea mai ampla SIMULARE de interventie in caz de seism major care are loc in Uniunea Europeana in ultimele doua decenii.

Se va desfasura pe parcursul a cinci zile si va viza mai multe orase din tara, dar pleaca de la premisa ca Bucurestiul este afectat in cea mai mare masura de un cutremur de 7,5 pe Richter, care se produce in zona seismica Vrancea.

Comuna Afumati este una dintre localitatile alese pentru montarea unei tabere de sinistrati in cadrul acestui exercitiu national. Mai multe corturi au fost amplasate in aceasta dimineata la Baza Sportiva Afumati, de pe sos. Petrachioaia nr. 82, pe terenul 2 de fotbal unde evolueaza grupele de copii ale CS Afumati.

La aceasta actiune participa personal de la Politie, Jandarmerie si de la ISU Dolj, Ialomita, Caras-Severin si Valcea, care in timpul scurt alocat instalarii acestei tabere au dat dovada de mult profesionalism si daruire pentru indeplinirea acestei misiuni ce le-a fost incredintata.

Tabara de sinistrati din comuna Afumati este sub comanda maiorului Ciulpan Mihai, sprijinit de autoritatile locale prin primarul Dumanica Gabriel, actiunea la nivel national fiind coordonata de secretarul de stat, sef al departamentului pentru situatii de urgenta, dr. Raed Arafat.