4 linii de transport in comun catre Bucuresti vor trece prin Afumati, in timp ce o alta linie va face legatura, pe drumurile Judetene, intre 7 localitati

Gagu (Vanatori) - AFUMATI - Bucur Obor (linia R11)

Maineasca - AFUMATI - Bucur Obor (linia R12)

Sindrilita - AFUMATI - Bucur Obor (linia R13)

Cozieni - AFUMATI (Doraly) - Bucur Obor (linia R17)

Branesti - Ganeasa - AFUMATI - Stefanesti - Tunari - Otopeni - Corbeanca (linia R3)

Se fac eforturi din partea tuturor celor implicati, din Ilfov si Bucuresti, pentru ca acest proiect sa inceapa chiar din luna Decembrie 2018!

Primarul Gabriel Dumanica, in calitate de reprezentant al comunei Afumati, a participat la toate sedintele ADTPBI unde s-au luat decizii atat de importante pentru comuna noastra si intreg judetul Ilfov.

Noutatile, fata de transportul existent astazi, sunt urmatoarele:

  • capatul de linie din Bucuresti va fi la Bucur Obor
  • prin Afumati vor trece 5 linii de transport, reducand foarte mult timpul de asteptare in statii
  • pe raza Orasului Voluntari se vor infiinta 3 statii de autobuz (Metro, "Gheata", Cocorilor)
  • frecventa masinilor care vor circula va fi intre 15-20 de minute catre capatul de la Bucur Obor
  • tarif unic la nivelul Regiunii Bucuresti-Ilfov
  • biletele pentru elevi si studenti vor fi subventionate 50%
  • copiii sub 7 ani vor avea gratuitate pe mijloacele de transport in comun
  • pensionarii vor avea gratuitate pe mijloacele de transport in comun

Adunarea Generala a Asociatiei de Dezvoltare Intercomunitara pentru Transport Public Bucuresti - Ilfov (ADTPBI) a aprobat Programul Integrat de Transport Public de calatori pentru Regiunea Bucuresti - Ilfov. La sedinta au participat presedintele Consiliului Judetean Ilfov, Marian Petrache, Primaria Generala a Municipiului Bucuresti, reprezentata de administratorul public Sorin Chirita si primarii celor 40 de localitati de pe teritoriul judetului Ilfov.

Se propune o retea extinsa de transport integrat pe toata zona Bucuresti – Ilfov, care sa constituie o alternativa atractiva de deplasare, capabila sa satisfaca in mod optim nevoia de mobilitate a cetatenilor, contribuind astfel la diminuarea utilizarii automobilului, la imbunatatirea calitatii mediului natural si construit.

Marian Petrache, presedinte Consiliul Judetean Ilfov: „Inca din 2013, când am realizat Strategia de Dezvoltare ORIZONT 2020 a judetului Ilfov, am luat in calcul si am sustinut realizarea Planului de Mobilitate Urbana Durabila, proiect pentru care am facut demersuri constante catre Guvernul României. Mai mult, in 2014, când s-a dat startul realizarii planurilor de dezvoltare urbana durabila pe 8 aglomerari urbane, numai datorita interventiei noastre a fost posibil ca planul sa se faca pe Regiunea Bucuresti-Ilfov si nu punctual, pe Bucuresti, asa cum era prevazut. Acela a fost momentul când, practic, s-a luat decizia sa avem un transport public integrat in aceasta zona, care sa cuprinda atât Bucurestiul cât si localitatile din Ilfov. S-au strâns date de la toate primariile: numar de cetateni in trafic, numar de masini, firme, produse, s-au facut analize si s-au simulat mai multe scenarii, care au fost puse in dezbatere. Am facut campanii media de promovare a proiectului. La final, a fost votat un scenariu, care a fost acceptat si de catre Guvern. Proiectul a fost votat in toate cele 40 de consilii locale ale oraselor si comunelor din Ilfov, a fost votat in sedinta Consiliului Judetean Ilfov, dar si in sedinta Consiliului General al Bucurestiului. De asemenea, am facut tot ce ne-a stat in putinta sa sesizam conducerea Bucurestiului. Am reluat discutiile si am prezentat proiectul fiecarui primar din ultimii 5 ani, pâna când am reusit astfel infiintarea Asociatiei de Dezvoltare Intercomunitara pentru Transport Public Bucuresti - Ilfov, care functioneaza incepând din acest an. Aceasta implementeaza si gestioneaza noul serviciu de transport public. Am fost contributie in realizarea acestui proiect. Acum e nevoie de foarte multa munca si de implicare totala pentru punerea in aplicare a Planului de Mobilitate Urbana Durabila Bucuresti – Ilfov.”

Dupa inceperea proiectului ADTPBI va lua masuri de imbunatatire si optimizare a tuturor traseelor.