In ziua de 28.08.2016, la Parohia Afumati I cu hramul "Adormirea Maicii Domnului", dupa Liturghia oficiata de preotii Stoian Petru si Nicola Alexandru, a avut loc festivitatea de prezentare si instalare a noului preot coslujitor Cristian Stavriu, de catre Pr. Protopop Burcea Cristian.

Evenimentul a avut loc in fata unui numar insemnat de credinciosi ai Parohiilor Afumati I si II, reprezentanti ai Scolii, consilierilor locali si a primarului Gabriel Dumanica.

In discursul sau Pr. Protopop Burcea Cristian a amintit credinciosilor ca preotul Nicola Alexandru a slujit peste 24 de ani la Biserica noastra, fiind pensionat la cerere de catre Patriarhia Romana intr-o sedinta a Permanentei Consiliului Eparhial, dandu-i apoi cuvantul noului preot Cristian Stavriu, cel ce a subliniat importanta catehizarii tinerilor in Biserica noastra.

Pr. Protopop Burcea Cristian a adresat credinciosilor un frumos cuvant de invatatura, amintind de sprijinul acordat de Consiliul Local si Primaria Afumati celor doua Parohii si Scolilor afumatene, dar si de Sfintirea Bisericii Afumati II de catre Parintele Patriarh Daniel, la inceputul anului.