Sute de copii, parinti, profesori au umplut spatiul din fata Scolii gimnaziale nr. 1, din comuna, la festivitatea de premiere a sfarsitului de an.

La initiativa primarului Gabriel Dumanica, cei din Consiliul Local au aprobat cumpararea de cadouri substantiale.

Primarul din Afumati a precizat: “Anul scolar incheiat de curand a fost cel mai premiat din istoria recenta a invatamantului din comuna noastra. Sutele de premii, oferite de catre primarie si Consiliul Local promotiilor alcatuite din cei mai studiosi elevi, au fost indreptatite de meritele speciale la invatatura alea scolarilor. Ele stimuleaza prin recunoasterea meritelor individuale si ridica stacheta concurentei situarii pe locuri de varf, la invatatura. Apoi, sa nu uitam bursele de merit si cele sociale. Iar darurile de anul viitor vor fi si mai substantiale, decat cele de acum. In fiecare an, am avut grija ca aceasta crestere valorica sa sporeasca. Acum, au fost mai consistente ca in anii trecuti si vor fi si mai mari, in anii viitori."

Le vom enumera succint: suma de 1.000 lei, oferita sefului de promotie Laurentiu Mindu, din clasa a VIII-a A. El a incheiat anul cu media 9,91 si a primit alte cinci daruri: o tableta electronica si husa, un “DEX“, un Dictionar Englez, un Atlas si un memo-stick de 32 GB. Si acesta e doar un exemplu de la varful ierarhiei mediei generale.

Peste 300 de elevi premiati

Au fost premiati castigatorii concursurilor tematice si ai olimpiadelor scolare. Elevi din toti anii de scoala, de la ciclul primar la cel gimnazial. Cert e ca, adunate, au fost impartite copiilor lor sute de premii: tablete electronice, cu valori de 600 lei si 300 lei, huse pentru tablete, stick-uri de memorie de 32 GB, carti de studiu, de literatura clasica romaneasca si straina, beletristica, dictionare de toate felurile, dar si pretioasele “Petit Larousse“, enciclopedii de toate categoriile si in limbile de circulatie internationala - carti valoroase, carti, carti…

Din cuvantul celor care iubesc scolile

Izabella Pena, directorul scolii nr. 1, cu clasele V-VIII a spus: “Dupa un an de munca intensa si implicare maxima a cadrelor didactice si a elevilor de la scolile din comuna Afumati, a venit si ora bilanţului, fiind rasplatiţi cei care au obţinut performanţe deosebite. In aceasta scoala se da o lupta cu adevarat apriga pentru a exprima o forma a gandului, pentru a elimina rutina plicticoasa, pentru ca elevul sa afle setea cunoasterii si, prin toate acestea, sa-si dezvolte capacitaţi de ierarhizare a propriilor pasiuni si inclinatii.

Trebuie amintit ca toate rezultate bune ale elevilor oglindesc dragostea si interesul cu care isi exerseaza munca „adevaraţii dascali” ai acestei scoli, care au prestat ore nenumarate de pregatire suplimentara, punand mai presus de timpul lor fiinţa elevului dornic de autodepasire, de performanţa. Rasplata muncii lor se rezuma mai ales la bucuria rezultatelor obţinute, iata, acum limpezi si minunat rasplatite“.

Gabriel Dumanica, primarul comunei Afumati: “In primul rand, vreau sa multumesc parintilor, educatorilor, invatatorilor si profesorilor pentru faptul ca mi-au dat ocazia de a fi impreuna, in urmatorii patru ani 2016-2020. Si in acest al treilea mandat, voi considera in continuare ca “scoala este o prioritate esentiala pentru primarie“.

Acest lucru inseamna ca vom continua investitiile care au facut din scoala afumateana una dintre cele mai moderne si dinamice institutii de invatamant din judetul nostru. Va multumesc ca suntem impreuna. Va felicit pentru rezultatele meritorii, pe care le aveti! Si va doresc succesul binelui, in tot ce faceti“.